Döngüsel Ekonomi

Üretim kapasitemiz ve tüketim seviyemiz sürekli artmasına karşın, tüketicilerin ve işletmelerin ‘doğrusal model’ olarak bilinen, “kaynak kullan-üret-elden çıkar” çalışma şekli pek değişmedi. Dünya kaynaklarının tükenmesi ile bu modelin ömrünü doldurmaya başladığı, kaynakların sürekli olarak kullanıldığı ve değerlerinin sürdürüldüğü ‘döngüsel’ bir ekonominin ayak seslerinin duyulduğu bir dönemdeyiz.
Kullandığımız ürünler için sahiplikten ziyade erişimin sağlanacağı, ürünün kendisi yerine işlevselliğinin bir hizmet olarak satıldığı bu ekonomide, firmaların ürünün yaşam döngüsü üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaları gerekecektir.
SELCO, değer zincirlerinde yaşanacak bu dönüşümü anlamanız, uyum sağlamanız ve tedarik zincirinizi döngüsel ekonomiye uyacak şekilde nasıl yapılandıracağınızı keşfetmeniz için eşsiz bir fırsat sunuyor.
Kurgusal bir bisiklet üreticisi için döngüsel stratejiler geliştirilerek, doğrusal değer zincirinin döngüsele dönüştürülmesini konu alan The Blue Connection, internet tabanlı yenilikçi bir iş simülasyonudur. Bireylerin döngüsel ekonominin getireceği fırsatları ve zorlukları anlamalarına ve deneyimlemelerine yardım eden bu iş simülasyonu ile şirketinizin bu değer zinciri değişimine daha hızlı ve doğru uyum göstermesini sağlayabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için..