Müşteriler

AYGAZ

AYGAZ, Otogaz Dağıtım Optimizasyonu için SELCO’nun Kurduğu Çözüm ile İlerliyor

ORTEC OIR - Otogaz Talep Planlama ve Dağıtım Optimizasyonu Projesi [2017]

Dünyanın en büyük oyuncusu olan ve Türkiye pazarının lideri konumundaki AYGAZ, üretim yaptığı 5 terminalinden 1750 otogaz bayisine günlük 800’den fazla teslimat ortalaması ile çok yoğun bir dağıtım ağını planlamakta ve yönetmektedir. AYGAZ, istasyonların günlük otogaz talep tahminini ve sevkiyat araç planlamalarını, uygulaması ORTEC ve SELCO danışman ekipleri tarafından yapılan, yeni nesil optimizasyon yazılımı ORTEC Inventory Routing (OIR) yazılımı ile yapmaktadır.
ERP sistemi ile gerçek zamanlı entegre çalışan OIR, geçmiş satış ve mevcut tank stok seviye verilerini ve araçların istasyonlara varacakları zamanlarını da gözönüne alarak yarattığı sevk emirlerini, istasyon araç kısıtlarına ve diğer iş kurallarına bağlı olarak çok duruşlu araç rotalarına dönüştüren optimizasyon teknikleri kullanmaktadır.
AYGAZ Tedarik Zinciri Direktörü Ayşe Abamor Bilgin proje ile ilgili düşüncelerini, “OIR yazılımı, nakliye maliyetlerimizi ve bayilerimizin hizmet seviyelerini iyileştirerek pazardaki konumumuzu güçlendirmiştir. ERP ve mobil cihazlarımız ile gerçek zamanlı entegre olan OIR yazılımı, planlama ve dağıtım sürecimizi dijitalleştirerek sistematik bir yapıya dönüştürmüştür. Projede rol alan SELCO firması, ortak hedefleri netleştirme ve bunlara ulaşma konusunda entegrasyonu sağladı ve AYGAZ’ın ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayarak, bunların karşılanması konusunda sürece çok önemli bir değer kattı.” şeklinde ifade etti.


Benzer Referanslar