Müşteriler

MARTUR

MARTUR, yeni montaj hattını sanal ortamda kurdu

Montaj Hattı İyileştirme Projesi [2002]

Bünyesinde FOMPAK, BESTAL, FICOSA, BERK gibi firmaları barındıran MARTUR grubu, Türk otomotiv sektörüne hizmet veren önemli bir yan sanayidir. Müşterilerinden biri olan TOFAŞ’ın, Bursa tesislerinde üretilen araçlarının koltuk takımlarını JIT felsefesi ile üreten MARTUR, verimliliği arttırmak ve müşterisinin gelecekteki kapasite planlarına daha sağlıklı olarak cevap verebilmek amacıyla SELCO ile bir çalışma gerçekleştirdi.

Tedarikçilerinden müşterisine kadar uzanan zincir boyundaki süreçlerin mercek altına yatırıldığı bu çalışmanın amacı üretim hattı içindeki operasyonların verimliliklerinin arttırılması ve kapasite artışını imkan tanıyacak yatırımların projelendirilmesiydi. Üretim, planlama, metod bölümlerinin, ana tedarikçilerin ve TOFAŞ ekiplerinin katkıları ile tüm çevrimi içine alacak şekilde yönetilen çalışma üç aylık bir takvim içinde tamamlandı.

Montaj hattı ve malzeme ikmal sisteminin karmaşık yapısını analiz etmekte faydalanılan simülasyon tekniği, MARTUR yönetimine değişik senaryoların firmanın çalışma düzenini nasıl etkileyeceğini ve verimlilik çalışmalarının genel sistemde nasıl bir etki yaratacağını gösterdiği gibi, yatırım fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesine de katkıda bulundu.

MARTUR Fabrika Müdürü Mithat Yenice, yapılan çalışmaların amacına ulaştığını ve “SELCO ile olan birlikteliğimizin söz konusu projelerin hayata geçirilmesi ve diğer grup firmalarında yapılacak çalışmalar ile devam edeceğini” belirtti.


Benzer Referanslar