Müşteriler

VESTEL

SELCO, VESTEL'in yeni nesil nakliye optimizasyon yazılımını hayata geçirdi

Nakliye Planlama ve Optimizasyon Projesi [2010]


SELCO, Manisa’daki üretim merkezinden tüm Türkiye coğrafyasındaki bayilere yapılan sevkiyatın çoklu kriterler ile optimizasyonunun sağlayan yeni nesil nakliye optimizasyon çözümünü kurdu.

Optimizasyon yazılımının sahip olduğu fonksiyonalite:
- nakliye maliyeti optimizasyonu (ana dağıtım merkezinden bayilere yapılan direk sevkiyat planlaması, transfer merkezi aktarma planlaması, çoklu duruş planlaması),
- nakliye firma seçimi (nakliye modu seçimi, 3PL seçimi, taşıyıcı tipi seçimi),
- çok kriterli optimizasyon (açık sipariş, müşteri kredi limit, mevcut ve gelecekteki stok yönetimi, ciro ve kar hedeflerinin yönetimi)

VESTEL’in ERP yazılımı SAP™ ile pürüzsüz bir entegrasyon ile çalışan optimizasyon planlama yazılımı, günlük sevk emirlerini oluştururken, sevkiyat modu, araç tipi ve nakliye firması seçimlerini, çok duruşlu rotalama kararlarını içerecek şekilde optimize edip, minimum nakliye maliyeti sağlayacak çözümü oluşturabiliyor. VESTEL, ileri nesil optimizasyon tekniklerini kullanan yeni yazılımı ile dönem sonu ciro hedefleri, kar hedefleri veya bayi hizmet seviyeleri gibi, çok kriterli lojistik ihtiyaçlara aynı anda cevap verebilecek bir karar destek sistemine sahip oldu

VESTEL Pazarlama Lojistik Müdürü Serhat Sermen “Başladığımızda elde etmeyi hedeflediğimiz değerlerin çok daha fazlasına ulaştığımız bu proje ile sadece nakliye maliyetlerimizi azaltmadık. Aynı zamanda lojistik süreçlerimizde ciddi bir hızlanma yaşayıp, paydaşlarımızın da öncelikleri doğrultusunda çözümler oluşturabildik. Eski sistemimizde darboğaz yaratan kısıtları ortadan kaldırarak, VESTEL’i günlük operasyonel dinamiklere daha hızlı ve verimli cevap verir hale getirdik. Günlük kullanılabilir stoğun, açık müşteri siparişleri ve anlık müşteri kredi limitleri ile beraber eşleştirilmesi ile oluşturulan planlarda, nakliye maliyetinin minimize edilmesi yanında, müşteri memnuniyeti ve diğer stratejik şirket hedefleri de göz önüne alınabilmektedir. Ayrıca planlanan sevk emirlerinin tedarikçilerimiz ile daha hızlı paylaşımı ile depolarımızın operasyon verimliliği de artmıştır. Projemiz, altı ay gibi kısa bir süre içinde tamamlanarak, bizlere hedeflenen değerin üzerinde çıktılar sağlamıştır” dedi.


Benzer Referanslar